Bakteriaalne vaginoos ja rasedus

Rasedus on muutuste ja ootuste aeg. Meie kehafunktsioonid keskenduvad uue elu eest hoolitsemisele meie sees ning sünnituse ettevalmistamisele, rinnaga toitmisele ja lapse eest hoolitsemisele. Kuigi see on nauditav, ei ole see kohe kindlasti murevaba periood.


Kiired muutused, sh hormonaalsed muutused, võivad viia mitmete ebamugavuste ning valuni. Erinevad haigused ning infektsioonid tekitavad meile probleeme, kuid võivad mõjuda ka meie rasedusele, lapse arengule või sünnitusele. Näiteks raseduseaegne bakteriaalne vaginoos on seotud mõne tõsisema tagajärjega ning seetõttu peaks seda ravima niipea, kui see on diagnoositud.


Mis on bakteriaalne vaginoos?

Bakteriaalne vaginoos on üks peamisi vaginaalseid vaevusi. See on põhjustatud vaginaalse mikrofloora tasakaalu häirumisest ning võib omada nõrku kui ka tugevaid sümptomeid sh valget või halli vesist voolust, ebameeldivat kalalõhna, ärritust ja valu intiimpiirkonnas.

Need sümptomid on väga ebameeldivad, kuid ei kujuta ohtu elule ning on enamikes olukordades kergesti ravitavad antibiootikumide või looduslike toodete abil, mis tasakaalustavad tupe floorat. Raseduse ajal võib bakteriaalne vaginoos kaasa tuua aga tõsisemaid tagajärgi nagu näiteks enneaegne sünnitus. Seepärast peaks rasedad naised kontakteeruma koheselt arstiga, kui nad kahtlustavad bakteriaalset vaginoosi.


"Bakteriaalne vaginoos raseduse ajal on seotud mõne tõsisema tagajärjega ning seetõttu tuleks seda ravida kohe, kui see on diagnoositud."


Kuidas ravida bakteriaalset vaginoosi raseduse ajal?

Raseduse ajal on ravimite kasutamine väga piiratud ning peaks olema alati läbi räägitud oma arsti või ämmaemandaga. Vahel ei tohi ravimeid kasutada potentsiaalse riski tõttu lapse tervisele, kuid sagedamini hoidutakse neist lihtsalt riski mitte eksisteerimise tõendite puudumise tõttu.

Bakteriaalset vaginoosi saab ravida antibiootikumidega, nt metronidasooliga, mida raseduse ajal sageli välditakse. Alternatiiviks on kasutada looduslikke tooteid, mis taastavad tupe pH taseme ning võimaldavad headel bakteritel ennistada vaginaalse floora tasakaal. Mõnda neist toodetest võib kasutada ka raseduse ajal, kuid kuna iga naine ja rasedus on erinev, siis tuleks ravi kindlasti läbi arutada oma arsti või ämmaemandaga.