Erinevus bakteriaalse vaginoosi ja tupeseene vahel

Bakteriaalne vaginoos ja tupeseen on kaks kõige levinumat vaginaalset vaevust. Tupeseen oli palju aastaid võrreldes bakteriaalse vaginoosiga paremini mõistetud ja paremini ravitud. See viis levinud valearusaamani, et iga ebatavaline voolus, sügelus ja valu intiimpiirkonnas on põhjustatud Candida poolt.

Tänapäeval on teada, et bakteriaalne vaginoos on sama levinud kui tupeseen. See esineb 1/3 naistest ja ravi on täiesti erinev tupeseene ravist. Selleks, et saada adekvaatset ravi, peaks naine esmalt teadma, kummaga nendest vaevustest tal tegemist on.

BV Vastu Tupeseen
Erinevad sümptomid

Mõlemaid, nii bakteriaalset vaginoosi (BV) kui ka tupeseent, iseloomustab ebanormaalne voolus, kuid eritiste väljanägemine on täiesti erinev. Kui bakteriaalne vaginoos põhjustab üldiselt vedelat, vesist, valget või halli voolust koos spetsiifilise kalalõhnaga, siis tupeseen on rohkem tuntud oma paksu kohupiima taolise valkja voolusega, millel on nõrk seene lõhna.

Naisi, kellel on tupeseen, vaevab enamasti väga intensiivne sügelus ja ärritus ning harvem valu vahekorra ajal või urineerides. Vulva nahk on punane või roosa, vahel ka valgete laikudega, mida ei saa eemaldada. Kui ärritus ja valu ilmub tavaliselt ka bakteriaalse vaginoosi korral, siis sügelust tuleb BV korral ette harvem. Tupeseene ja bakteriaalse vaginoosi korral on ka vaginaalse pH tase erinev. Kui normaalne tupe pH tase on happeline, siis bakteriaalse vaginoosi korral muutub see rohkem aluselisemaks, ent tupeseen ei avalda mõju tupe happelisele keskkonnale. Enamik vaginaalse infektsiooni käsimüügi testidest põhineb sellel erinevusel.

Enesediagnoos

Kumbagi nendest vaevustest ei loeta infektsioonideks, pigem bakteriaalse mikrofloora tasakaalu häirumiseks. Sellegi poolest ei ole erinevused bakteriaalse vaginoosi ja tupeseene vahel alati ilmselged ning mõnikord võib neid sümptomeid segi ajada mõne palju tõsisema probleemiga, mistõttu on alati hea mõte rääkida oma arsti või günekoloogiga.


"Mõlemat, nii bakteriaalset vaginoosi (BV) kui ka tupeseent iseloomustab ebanormaalne voolus, kuid vooluse välisilme on küllaltki erinev."


Erinevad ravid

Bakteriaalset vaginoosi on võimalik ravida antibiootikumidega nagu metronidasool või looduslike toodete ja prebiootikumidega, mis tasakaalustavad tupe mikrofloorat. Bakteriaalse vaginoosi ravi antibiootikumidega avaldab palju suuremat mõju kasulikule tupe mikrofloorale, kuna ta toimib ka headele bakteritele (laktobatsillidele) ning võib põhjustada häirivaid kõrvaltoimeid. Selle tulemusena on antibiootikumidega ravitud BV kordumise tase kõrge.

Looduslikud tooted on rohkem suunatud tupe mikrofloora taastamisele, selle asemel, et lõhestada olukorda edasi, tappes nii patogeenseid (kahjulikke) baktereid kui ka häid baktereid. Sarnaselt võib tupeseent ravida antimükootikumidega või siis toodetega, mis taastavad tasakaalu ja stimuleerivad tupes kasulikku laktobatsillide floorat. Kui otsustasite kasutada käsimüügiravimit ja sümptomid ikka püsivad, siis on soovitatav külastada oma arsti.

Lugege rohkem bakteriaalsest vaginoosist