Mida saan ma teha korduvate tupe infektsioonide korral?

Varem või hiljem kogeb enamik naisi vaginaalseid infektsioone või ebamugavustunnet nagu ebameeldiv lõhn, suurenenud voolus ja sügelus. Kahjuks pole see mõne jaoks vaid ühekordne ebameeldivus. Korduvatel tupeinfektsioonidel võib olla suur mõju teie igapäevaelule, rääkimata tervisest. Kuidas aru saada, et tegemist on korduva infektsiooniga ning mida saaksite teha?

Kas mul on korduv tupeinfektsioon?

Väidetavalt ei ole palju kaebusi, mis on häirivamad kui tupeinfektsioonid. Seda mitte ainult sellepärast, et kogeme intensiivset ebamugavusunnet - intiimprobleemid on endiselt tabu teema ning neid ei arutata. Te ei koge mitte ainult sügelust, valu, ärritust ja suurenenud voolust, te kannatate ka sellest vaikides.

Lisage sellele veel fakt, et ükski vagiina pole ühesugune ning võib olla väga keeruline aru saada, kas teil esinevad vaid ebamugavused või kannatate tupeinfektsiooni käes. Mõnikord pole nendel ebameeldivuste taga midagi tõsist, kuid mõnikord võivad nad viidata tõsistele seisunditele.

Hea võimalus hoida silm peal oma tupe tervisel, on jälgida pidevalt enda voolust - on sellel muutusi värvis, lõhnas või tekstuuris. On oluline ka teha regulaarselt PAP-testi.

Kui avastate tõsiseid muutusi tupe vooluses või teisi sümptome nagu veritsus, sügelus, põletav tunne või määrimine, siis on tark tegu külastada arsti. Kui saate lõpuks teada, mis teie tervisega lahti on , siis on aeg arutada, mida teha, et ebameeldivustest lahti saada.

Bakteriaalne Vaginoos

Bakteriaalne vaginoos (tuntud ka kui BV) on põhjustatud tupe loomulike bakterite tasakaalu häirumisest. Seda on lihtne ära tunda peamiste sümptomite abil: ebameeldiva lõhnaga voolus, mis on põhjustatud kokkoid bakteritest.

Bakteriaalne vaginoos on rohkem kui lihtsalt tüütus. BV-d seostatakse:

  • Mikroorganismide olemasoluga, mis võib põhjustada Trihhomoniaasi
  • Raseduse korral suurenenud tõenäosusega enneaegselt sünnitada
  • Suurema riskiga haigestuda sugulisel teel levivatesse nakkustesse

Seetõttu soovitatakse naistel, kes BV sümptome omavad, seda ravida.

Lugege lähebalt Bakteriaalsest vaginoosist siit.

Tupeseene infektsioon

Tupe seeninfektsioon (kutsutakse ka kandioosiks) tekib kui Candida albicans pärmseen hakkab vohama. See võib juhtuda kui neil on palju toitu - tupeseintel olevat suhkrut, mida on tavaliselt rohkem menstruatsiooni teisel poolel, raseduse ajal ja antibeebipillide kasutamise korral. Rohke suhkru ja piimatoodete tarbimine võib samuti kaasa aidata. Paljude igapäevaste põhjuste tõttu on tupeseen äärmiselt levinud probleem naiste seas.

Sagedased tupeseene sümptomid on:

  • Paks, valge voolus (tihti võrreldav kodujuustuga)
  • Sügelus ja ärritus tupes ja intiimpiirkonnas
  • Punetus ja valu intiimpiirkonnas
  • Põletav tunne eriti vahekorra ajal ja urineerides
  • Tupesisene valu ja tundlikkus

Kandioosi on lihte ravida, kuid raske lõplikult lahti saada.

Lugege tupeseenest lähemalt siit.

Korduvate vaginaalsete vaevuste mõju

Kuigi teil ei ole tupeinfektsiooni, võite sellegipoolest kannatada tupega seotud korduvate vaevuste käes. On oluline teha teatud sammud, et neid ravida - kui need ravimata jätta, siis võib see viia teid allakäiguteele nii vaimselt kui ka füüsiliselt.

Vaimne tervis

Ajal, mil oleme ümbritsetud ideaalsetest piltidest, kuhu iganes me ka ei pööraks, siis on raskem jääda enesekindlaks. See on tehtud veel raskemaks kui peate toime tulema ebameeldivate sümptmitega. Eriti nendega, millest on tabu rääkida või üldse ei räägita.

Kui kannatate korduvate intiimpiirkonna vaevuste käes, siis võite leida end kujundamas negatiivset suhtumist vagiinasse ning võibolla ka iseendasse. Võite näiteks arvata, et te kaeblete liiga palju. Selline käitumine võib negatiivselt mõjuda nii teie suhtele partneri kui sõpradega. Halvimal juhul võib see viia teid enesesse tõmbumiseni ja muuta vähem sotsiaalsemaks.

Füüsiline tervis

Esiteks, enamik naistele on penentratiivne seks võtmerolliks seksuaalelus. Korduvad ebameeldivused nagu tundlikkus, sügelus ja suurenenud vooluse hulk võivad muuta teid vähem enesekindlaks ning vähem seksist huvitunuks. Kui tunnete end vähem erutatuna, siis toodate ka vähem looduslikku lubrikanti, mis võib muuta olukorda vähem lõõgastavaks. See ei ole ainult mitte nauditav, vaid võib viia valuliku vahekorrani, mis jätab neid vigastatud vagiina kudedega.

Ja see võib põhjustada sümptomite kordumist, mis viib teid allakäigu spiraalile.

Mõlemad, nii füüsiline kui vaimne tervis võivad kannatada korduvate intiimpiirkonna vaevuste tõttu. Kaebused võivad mõjutada ka teie immuunsüsteemi, mis on teie keha kaitsemehhanismiks. Ka see võib teid muuta avatumaks tupeinfektsioonide kordumisele.

Korduvad intiimpiirkonna kaebused: tsükli murdmine

Korduvate intiimpiirkonna vaevuste tsükli murdmine võib pakkuda tõsiseid boonuseid teie vaimsele ja füüsilisele tervisele, nii koheselt kui ka pikas perspektiivis. Aga kuidas seda teha? Meil on mõned näpunäited.

Parandage intiimhügieeni rutiini

Me ei pea ilmtingimata silmas, et peaksite intiimpiirkonda tihedamini pesema. Tegelikult oleneb see teie praegusest rutiinist, see võib tähenda ka vastupidist.

Tupe loomuliku mikrofloora tasakaalus hoidmine võib aidata teil korduvaid kaebusi vältida (nt. kandioosi ja BV-d). Oma intiimpiirkonna pesemine seebiga võib tunduda hea ideena hoidmaks allpool kõik korras, kuid tegelikult on vastupidi. Seep on leeliseline, see häirib tupe pH taset, tehes kokilistel bakteritel vohamise lihtsamaks. Kui te kasutate seepi, siis kaaluge selle vahetamist lihtsalt vee vastu.

Muutke oma toitumist (ja üldist enesehoolitsemist)

Nagu ülalpool mainitud, siis Candida albicans toitub suhkrust teie tupe seintelt. Te ei taha seenest täielikult vabaneda, kuid te ei taha, et see ka teie tupe mikrofloorat koormaks.

Üheks mooduseks, kuidas seda vältida, on toitumise muutmine. Vähendades suhkrute, magusainete ja piimatoodete osakaalu, vähendate te ka Candida albicansi toidulauda, mistõttu on tal keerulisem võimust võtta.

Võite ka vaadata kaugemale kui toitumine. Ei pea vist mainima, et hea füüsiline tervis teeb teid infektsioonidele vähem vastuvõtlikuks. Stress ja kurnatus võib muuta teid aga vastuvõtlikumaks. On lihtsam öelda kui teha, aga oma üldise vaimse ja füüsilise tervise parandamine võib samuti aidata teil vabaneda korduvatest intiimpiirkonna probleemidest.

Uurige enesehoolduse võimalusi

Soovitused, mis on ülal mainitud, on hea moodus parandada tupe piirkonna tervist pikas perspektiivis. Kui aga otsite kohest ravi, siis võite soovida uurida võimalusi, mis on seaotud enesehoolitsusega.

Kui kannatate korduva bakteriaalse vaginoosi käes, siis Multi-Gyn ActiGel võib aidata. See ravib bakterisaalset vaginoosi pakkudes leevendust ka sümptomitele (kaasaarvatud lõhna leevendus ja voolus), taskaalustab tupe mikrofloorat ja aitab vältida nende kordumist.

On see kandioos, mis ei taha ära minna? Multi-Gyn FloraPlus pakub efektiivset ravi ja kohest sümtomite leevendust tupeseene korral. Ja erinevalt antimükootikumidest aitab see vältida ka tupeseene kordumist, toetades tupe loomulikku mikrofloorat.

Rohkema informatsiooni saamiseks enesehoolduse teemal konsulteeriga oma arstiga.