Vaginaalne voolus märgina seen-infektsioonist

Muutused vooluses võivad olla märk tupeseenest. Tutvuge, kuidas seeninfektsiooni ära tunda ning kuidas seda ravida.

Vaginaalne voolus on tupes ja vulval olevatest näärmetest erituv vedelik. Voolus kaitseb tuppe infektsioonide eest, puhastab seda ning pakub libestust vahekorra ajal. Kui midagi on intiimpiirkonnas valesti, siis ebatavaline voolus on üheks esimestest sümptomitest. See on nii bakteriaalse vaginoosi, tupeseene ning teiste urogenitaalprobleemide korral.

Tupeseenel on peale vaginaalse vooluse veel teisigi sümptomeid, sealhulgas sügelus, põletustunne, punetus, ärritus, turse ja valu urineerimisel või vahekorra ajal. Tupeseen on kõige sagedamini põhjustatud Candida albicans'i poolt, so pärmseen, mis elab loomulikuna meie keha erinevates piirkondades – tupes, seedetraktis ja suus. Tavalistes tingimustes elab seen tasakaalus teiste mikroobidega ja on osa meie tervest vaginaalsest mikrofloorast. Kui tekib tasakaalu häirumine kehas, siis võib seen hakata kontrollimatult kasvama, põhjustades infektsiooni ja sellega seotud ebamugavusi.

Enamik naistest kogeb vähemalt korra elus seeninfektsiooni. Samuti elavad paljud naised läbi selle infektsiooni kordumist, eriti vahetult enne ja peale menstruatsiooni, raseduse ajal või kasutades rastestumisvastaseid pille. Teised tegurid, mis võivad tupe floora tasakaalu häirida ning viia Candida vohamisele on antibiootikumid, ülekaalulisus, diabeet, liibuvate sünteetiliste riiete kandmine, steroididel põhinevate ravimite kasutamine jne.

Muutused vooluses, mis võivad viidata tupeseenele

Normaalne vaginaalne voolus võib individuaalselt erineda, aga see on talavaliselt selge, valkjas või kollakas. See võib olla nii paks kui vedel, veniv või elastne, olenedes menstruaaltsüklist, stressitasemest, toitumisharjumustest, rasedusest, imetamisest või teatud ravimitest. Samuti võib sõltuvalt ovulatsioonist või erutusest varieeruda vooluse kogus. Kui märkate voolust, mis on valge, paks, tükiline, nähes välja nagu kohupiim, siis võib see olla märk tupeseenest. Voolus võib seeninfektsiooni ajal koguseliselt suureneda, aga on tavaliselt lõhnatu. Kui kogete neid sümptomeid, siis kontakteeruge oma arsti või günekoloogiga, eriti kui olete rase.

Levinud valearusaam

Kaks kõige levinumat tupega seotud vaevust, bakteriaalne vaginoos ja tupeseen, on seotud tupe mikrofloora tasakaalu häirumisega. Osaliselt on neil kahel seisundil sarnased sümptomid, mistõttu esineb valediagnoose, põhjustades küsimusi ravis ja vahel edasisi komplikatsioone. On olnud muidugi juhtumeid, kus tupeseen ja bakeriaalne vaginoos arenevad samaaegselt, kuid enamikel juhtudel on mõned erinevused, mille kaudu saab neid kahte eristada. Bakteriaalsele vaginoosile on tavaliselt iseloomulik valge, hall või kollane, harilikult väga vedel voolus, millega kaasneb tugev kalalõhn. Kui aga voolusel tugev lõhn puudub ja konsistents meenutab kohupiima, on tõenäoliselt tegemist seeninfektsiooniga.


"Kui märkate voolust, mis on valge, paks, tükiline, nähes välja kohupiima moodi, siis võib see olla märk tupeseenest."