Vaginaalsete infektsioonide põhjused

Kui olete kogenud ebamugavustunnet intiimpiirkonnas nagu voolus, sügelus, põletustunne, valu või ebameeldib lõhn, siis olete ilmselt põdenud vaginaalset infektsiooni või vaginiiti. Levinumad infektsioonid on bakteriaalne vaginoos ja tupeseen (seeninfektsioon) – mõlemaid loetakse vaginaalse floora tasakaalu häirumiseks.

Bakteriaalset vaginoosi võib ära tunda põletustunde ja valu järgi intiimpiirkonnas, samuti valge või hallika kalalõhnalise vooluse järgi. Tupeseent iseloomustab sügelus ja ärritus intiimpiirkonnas ning paks valge voolus, mida kirjeldatakse sageli kohupiima sarnasena.

Mis põhjustab vaginaalseid infektsioone?

Tupe mikrofloora tasakaalu häirumine on üks peamisi vaginaalsete infektsioonide põhjuseid. Kui tupes elevate heade bakterite hulk väheneb, siis hakkavad kiiresti kasvama halvad bakterid ja pärmseen, põhjustades ebamugavustunnet ja infektsiooni.

Tasakaal võib häiruda antibiootikumide kasutamise ajal või selle järgselt, hormonaalsete muutuste korral, peale hügieenitoodete, nt seebi, vannivahu või ihupiimade kasutamist ning isegi intiimtoodete sh vaginaalspreide ja kondoomide kasutamise järgselt.


"Tupe mikrofloora tasakaalu häirumine on üks peamisi vaginaalse infektsiooni tekke põhjuseid"


Vaginaalne ebamugavustunne võib tekkida ka teie poolt kasutatud pesupesemisvahendites või pesupehmendajates olevatest ärritajatest ja allergeenidest ning vahel isegi kemikaalidest, mida on kasutatud riiete värvimiseks. Sünteetiline aluspesu võib samuti põhjustada ärritust ja soodustada seene kasvu. Sama võib tuleneda ka ka lõhna- ja värvaineid sisaldavatest hügieenisidemetest ja pesukaitsetest. Tagajärjeks võib olla bakterite üleküllus, põhjustades bakteriaalset vaginoosi või seeninfektsiooni. Ebamugavustunne võib olla põhjustatud ka sugulisel teel levivatest haigustest.

Hormoonide mõju

Tähtis faktor, mis võib mõjutata teie vaginaalset tervist on hormonaalne seisund. Märgatud on hormonaalse taseme muutuse mõju vaginaalsete infektsioonide tekkele. See võib põhjustada ka teisi probleeme.

Östrogeenide tase võib langeda vahetult enne menstruatsiooni ning raseduse, imetamise või menopausi ajal. See vähendab tupeseinte loomulikku libestust, muutes tupe kuivaks ja vastuvõtlikuks vigastustele penentratsiooni ajal. Tulemuseks on valu seksuaalvahekorra ajal, ärritus ja tundlikkus.

Kui kogete selliseid sümptomeid nagu voolus, ebameeldiv lõhn, valu, sügelus, põletustunne või valulikkus, siis konsulteerige oma perearsti või günekoloogiga, et saada kohast ravi ja vältida edaspidiseid komplikatsioone.