Erinevus tupe ja vulva vahel

Kui paluda nimetada naiste peamisi reproduktiivorganeid, siis enamik inimesi nimetaksid esmalt tuppe (vagiinat), emakat ja munasarju. Isegi kui nad kujutavad oma peas ette joonist, siis on see suure tõenäosusega vale.

Selle põhjuseks on levinud valearusaam, et tupp on naise jalgade vahel näha olev reproduktiivorgan. Paljud inimesed ei tee vahet tupe ja vulva vahel. See ei ole üllatav, sest vulvovaginaal tervisele on tihti viidatud kui vaginaal tervisele ja vulvovaginaal hügieeni kutsutakse sagedamini vaginaalhügieeniks. Lühema sõna kasutamise mugavus on välja söönud täpsuse vajalikkuse. Vagiina (tupe) ja vulva erinevus on eelkõige anatoomiline ning histoloogiline, millest tuleneb erinevus hügieenis ning haigustes.


Tupe ja vulva anatoomia

Vulva on väline osa meie genitaalsüsteemist. See koosneb suurtest häbememokkadest, väikestest häbememokkadest, kliitorist, häbemekingust, tupe avausest ning teistest anatoomilistest struktuuridest. “Topelt uksed” ehk suured ja väikesed häbememokad aitavad kaitsta tuppe väliste saasteainete eest. Häbememokkadel paiknevad näärmed hoolitsevad ka niiskuse eest.


"Selle põhjus peitub levinud valearusaamal, et vagiina on reproduktiivorgan, mis on välispidiselt nähtav naiste jalgevahel."


Tupp ehk vagiina on toru, mis ühendab vulvat emakakaela ja emakaga. See on elastne toru, mis on kaetud limaskestaga ning sellel on omaenda mikrofloora ja spetsiifiline happeline pH. Tupp mängib peamist rolli sperma hoidmisel ja transportimisel emakasse ja munajuhasse munaraku viljastumise tarbeks, samuti ka lapse sünnitamisel. Tupe täpne suurus tekitab vaidlusi, kuid see kindlasti varieerub olenevalt inimesest. Keskmine vagiina pikkus on umbes 8 cm, kuid erutuse korral muutub see väga elastseks ning venib palju suuremaks.


Vulvovaginaal hügieen

Tupp (vagiina) on isepuhastuv organ, mis tähendab, et tavapärastes tingimustes ei ole põhjust selle pesemiseks seestpoolt. Vulva aga vajab regulaarset pesemist vähemalt kord päevas, et kaitsta tuppe potentsiaalse saastumise eest.

Te ei tohiks kunagi oma intiimpiirkonna pesemiseks kasutada tooteid, mis sisaldavad seepi või tugevaid kemikaale, sest need võivad kahjustada vaginaalse floora tasakaalu ning eemaldada loomulikud kaitsvad, libestavad ja niisutavad komponendid. Mõnikord võib vaginaalne floora häiruda või tekib mõni infektsioon ja on vaja täiendavat hoolitsust. Sellisel juhul on oluline tunda ära sümptomid ning õige ravi saamiseks konsulteerida arstiga.