Naistearsti külastamine

Naistearsti visiidid on üks osa naiste elust. Reproduktiivse ea kestel peaks naine günekoloogi külastama nii sageli, kui vaja. Rase naine peab aga käima regulaarsel meditsiinilisel kontrollil. Kui te ei tunne end günekoloogilisel läbivaatusel väga mugavalt või planeerite oma esimest naistearsti külastust, võtke arvesse rida asju, mida oodata günekoloogi visiidilt.

Meditsiiniline ajalugu

Esiteks, arst või õde küsib teilt rida küsimusi, et kindlaks teha teie meditsiiniline ajalugu nii täpselt, kui võimalik. Need sisaldavad küsimusi teie üldise tervise, igasuguse kroonilise või geneetilise seisundi, nii hästi ka elustiili ja selliste harjumuste, nagu suitsetamine ja alkoholi tarbimine kohta. Kindlasti küsivad nad ka teie menstruaaltsükli kohta, kui regulaarne on teie tsükkel ja kas teil on tugevaid valusid verejooksu ajal. Need küsimused on ka sellest, kas teil on kunagi olnud suguhaigust, eelnevast ravist ning kas te kasutate rasestumisvastaseid vahendeid. Ärge olge kartlik – kogu see info, mida te oma arstiga jagate, on konfidentsiaalne ja aitab luua täpsema pildi teie reproduktiivsest tervisest. Kui teil on mistahes küsimusi, siis nüüd on õige aeg küsimused esitada.

Günekoloogiline läbivaatus

Teil palutakse aluspesu ära võtta, istuda läbivaatusvoodile ja asetada jalad selleks kohandatud hoidjale nii, et nad laiali olles võimaldavad arstil teha läbivaatust teie intiimpiirkonnas. Hingake sügavalt sisse ja tundke end võimalikult mugavalt – kõige tähtsam on olla pingevabalt. Sellisel viisil on läbivaatus ainult pisut ebamugav ja peaks olema valutu.

Läbivaatus ise koosneb visuaalsest välisvaatlusest ja vaatluspeegli (metallinstrument, mis avab tupe ja hoiab selle läbivaatuse jooksul avatuna) sisestamisest. Arst teeb manuaalselt tupe, emaka ja munasarjade kontrolli, seejärel võidakse võtta tupe ja/või emakakaela rakuproov. Rakuproov võib anda üksikasjaliku pildi vaginaalsest floorast ja võimalikest infektsioonidest.

Papanicolaou test

Kontroll võib sisaldada ka Papanicolaou testi (tuntud ka PAP testina), mis võib avastada emakakaelal potentsiaalsed vähi või vähieelsed muutused. Arst võtab teie emakakaelalt rakuproovi, millelt hiljem analüüsitakse mikroskoobi all uurides rakulisi muutusi.

STLH test

Kõik seksuaalselt aktiivsed naised peaksid olema regulaarselt STLH (suguhaiguste) suhtes testitud – mõned neist testidest tehakse vaginaalsest rakukülvist, teiste puhul aga on vajalik veretest.

Lõpetuseks peaks teie arst selgitama iga teie testi tulemusi, kirjeldades asjakohast ravi ja selgitades ravikuuri ning elustiili muutust, mida te võite (ajutiselt või püsivalt) vajada. Kui teil on mistahes küsimusi või muresid, ärge häbenege küsida. Teie meditsiinitöötaja peaks olema viisakas, kannatlik ja küsimustele avatud.


"Hingake sügavalt sisse ja tundke end võimalikult mugavalt – kõige tähtsam on olla pingevabalt. Sellisel juhul on läbivaatus ainult pisut ebamugav ning peaks olema valutu."