Vaginaalne mikrofloora

Võib tunduda uskumatu, kuid uus geeni kaardistusmetoodika paljastab, et sajast triljonist rakust inimese kehas on vaid umbes 1/10 tegelikult inimese omad. Ülejäänud 90% kuulub mikroorganismidele nagu bakterid, viirused ja teised mikroobid. Pole ime, et meie üldise tervise huvides on oluline, et meie kehas elevate mikroobide õrn tasakaal püsiks. Sama käib ka meie tupe kohta.

Peaaegu iga naine kogeb vähemalt korra elus bakteriaalset vaginoosi, seeninfektsiooni või põiepõletikku. Peamiseks põhjuseks, miks vaginaalsed probleemid tekivad, on mikrofloora tasakaalu häirumine. Teiste sõnadega, tasakaal on häiritud kas heade bakterite vähenemise tõttu või halbade bakterite ja seene ülekülluse tõttu. Heade bakterite vähenemine ja halbade vohamine on tihti korrelatsioonis. Kui see juhtub, siis on kaks varianti – teie organism tuleb infektsiooni vastu võitlemisega toime ning saavutab uuesti tervisliku tasakaalu või on selle saavutamiseks vaja väliseid abivahendeid ravimite, prebiootikume sisaldavate toodete või elustiili muutuse näol.

Mida peetakse tervislikuks vaginaalseks flooraks?

Terves tupes on palju häid piimhappebaktereid. Neid baktereid peetakse tupe väravahoidjateks – nad saavad piimhapet ja vesinikperoksiidi tootes pärssida potentsiaalsete kahjulike bakterite/seente kasvu ja vältida halbadel bakterite kinnitumist tupeseintele. Piimhape aitab säilitada tupe happelist keskkonda ning vesinikperoksiid aitab halbu paktereid tappa.

On palju tegureid, mis võivad häirida tupes eksisteerivat õrna tasakaalu, sh sünnitusest tingitud koekahjustus; terviseprobleemid; stress; teatud ravimid; liibuvad riided või sünteetiline aluspesu; ebasobiv hügieen; kreemides olevad ärritajad; keha pesuvahendid ja teised kosmeetikatooted; penentratsiooni poolt põhjustatud hõõrdumine, kui naine ei ole vahekorraks piisavalt erutatud; hormonaalsed muutused jne.

Häiritud tasakaal

Kui vaginaalse mikrofloora tasakaal on ohtu seatud, siis laktobatsillide (heade bakterite) kaitsev roll on vähenenud. Laktobatsillide arvukuse vähenemise korral toodetakse vähem piimhapet ning kaitsev pH tase on kahjustatud. Selle tulemusena kasutavad halvad bakterid võimalust ning paljunevad jõudsalt.

Raseduse ajal on tupes olevate piimhappebakterite hulk ja mitmekesisus vähenenud, muutes raseda naise infektsioonidele vastuvõtlikumaks. Sümptomid on seotud vaginaalse mikrofloora tasakaalu häirumisega, hõlmates endas voolust, lõhna, sügelust, ärritust, punetust, turset, valu urineerimisel või vahekorra ajal, põletuse tunnet, tundlikkust ja valulikkust.

Tasakaalus vaginaalne mikrofloora aitab vältida bakteriaalseid- ja seeninfektsioone ning on äärmiselt vajalik hea vaginaalse tervise jaoks. Selleks, et vähendada vaginaalse floora tasakaalu häirumise riski, tuleks rakendada häid hügieeniharjumusi ja järgida üldiseid soovitusi, kuidas oma intiimpiirkonna eest hoolt kanda. Võite kasutada ka tooteid, mis sisaldavad heade bakterite kasvu toetavaid koostisaineid, et vältida võimalikke infektsioone ning soodustada paranemist, kui sümptomid on juba tekkinud.


"Kui vaginaalne mikrofloora on ohustatud, siis laktobatsillide (head bakterid) kaitsev roll on nõrgenenud. Laktobatsillide arvukuse vähenemise tõttu toodetakse vähem piimhapet ning kaitsev madal vaginaalne pH tase on häiritud."