Vaginaalne pH – on teie tupp happeline või leeliseline?

Võite olla kuulnud, et tupe pH tase on oluline osa intiimtervisest. Aga mis täpsemalt on pH ja miks on see nii oluline meie reproduktiivtervisele? Jätkake lugemist, et teada saada, milline on normaalne pH tase ning kas teie tupp peaks olema happeline või leeliseline.

Mis on pH tase?

pH on skaala, mis näitab happelisust ja leeliselisust. Skaala on 0-st kuni 14-ni, kus 0 on kõige happelisem ja 14 kõige leeliselisem. Vee pH on 7, mida loetakse neutraalseks pH-ks. Terve vagiina pH tase on kusagil 3,8 ja 4,5 vahel, seega happelises osas. Põhjuseks on tupes elavad head bakterid, kes toodavad piimhapet, mis vähendab pH väärtust.

Vaginaalse pH tähtsus

Tupe happeline keskkond on loomulik barjäär tõkestamaks infektsiooni ja ärritust, takistades leeliselises keskkonnas elada eelistavate halbade bakterite kasvu. See tähendab, et nii kaua, kuni meie heade bakterite arvukus on kõrge ja pH tase tupes on happeline, siis halbadel bakteritel on väga väike võimalus kasvamiseks, tehes ka infektsiooni riski madalaks.

Niipea, kui pH tase tõuseb üle 4,5, haaravad halvad bakterid võimalusest ja hakkavad arenema ja kasvama, põhjustades infektsiooni. See väljendub sümptomites nagu voolus, lõhn, sügelus jt vaginaalsed vaevused. Muutused pH tasemes on tihti seotud bakteriaalse vaginoosiga.

Mis põhjustavad muutusi pH tasemes?

pH tase võib muutuda erinevate tegurite tõttu. Siin on toodud pisut infot, mida saate teha, et kaitsta oma vaginaalset tervist ja hoida pH taseme happelisena.

  • Antibiootikumid. Need ravimid ei tapa mitte ainult halbu baktereid vaid ka häid, kes vastutavad tupe hoidmise eest happelise ja tervena.
  • Vahekord. Sperma leeliseline pH tase võib häirida tupe happelist keskkonda ja stimuleerida bakteriaalset vaginoosi põhjustavaid baktereid. Seda võite ära tunda kaitsmata vahekorra järgse tugeva lõhna järgi. Kui teiega nii juhtub, siis kasutage ebamugavustunde vältimiseks kondoomi.
  • Rinnaga toitmine ja menopaus. Östrogeeni taseme langus (menopausi või rinnaga toitmise tõttu) võib piimhappebakterite arvu vähendada ja lõpuks põhjustada tupe pH taseme tõusu (seega, happelisuse vähenemist). Kui toidate rinnaga või olete menopausis, siis proovide prebiootilisi tooteid, mis stimuleerivad heade bakterite kasvu ja hoiavad teie pH taseme tervislikus piiris.

"Niipea, kui tupe pH tase tõuseb üle 4,5, võtavad halvad bakterid võimust ja hakkavad arenema ning kasvama, põhjustades tõpuks infektsiooni."