5 kõige levinumat vaginaalset ebamugavustunnet

Iga naine kogeb mingit vaginaalset ebamugavustunnet mõnel eluetapil. Need vaevused varieeruvad nõrgast ja tüütust kuni sellisteni, mis mõjutavad tõsiselt naise elukvaliteeti ja seksuaalelu. 5 kõige levinumat vaginaalset ebamugavustunnet on sügelus, põletustunne, tupekuivus, voolus, mõnikord kombineeritud ebameeldiva lõhna või ärrituse ja valuga vahekorra ajal. Nende sümptomite põhjused ei ole alati selgelt määratletavad või kergesti diagnoositavad, ning seetõttu on oluline konsulteerida oma arsti või günekoloogiga kui kogete ühte või mitut nendest vaevustest.

Vaginaalne sügelus

Vaginaalne sügelus võib olla põhjustatud erinevate infektsioonide poolt nagu tupeseen, bakteriaalne vaginoos või mõni suguhaigus. See võib olla põhjustatud ka allergilise või ärritava reaktsiooni poolt mõne aine suhtes nagu parfüümid, seebid, pesupehmendajad jne. Teised põhjused hõlmavad endas sünteetilise aluspesu kandmist, raseerimist/vahatamist, füüsilise tegevuse tagajärjel tekkinud hõõrdumist või tupekuivust. Kui infektsioonid on enamikest juhtudest diagnoositavad spetsiifilise vooluse esinemise järgi, siis mitteinfektsioossed sügeluse põhjused ei anna ebaharilikku voolust, kuid tupe ja vulva koed on sageli turses ja punased. Selleks, et leida ebamugavustunde põhjust, proovige eemaldada kõik potentsiaalsed allergeenid oma intiimpiirkonnast. Ärge kasutage seepe või parfüüme, vältige lõhnastatud hügieenisidemeid, pesukaitseid ja tualettpaberit, lõpetage pesupehmendajate kasutamine oma aluspesul, lõpetage mõneks ajaks raseerimine või vahatamine, kasutage ainult “hingavast” looduslikust materjalist aluspesu. Kui probleem püsib, siis kontakteeruge spetsialistiga.

Vaginaalne põletustunne

Põletustunne intiimpiirkonnas on tavaliselt põhjustatud nahaärritusest sügeluse ja kratsimise tagajärjel. Samuti võib olla põhjuseks tupe või emaka infektsioon. See tunne võib alata ootamatult või kasvada nädalatega. On oluline kontakteeruda spetsialistiga, kes vaatab teie meditsiinilist ajalugu ning teeb õige ravi määramiseks vaginaalse läbivaatuse. Infektsioosse põhjuse korral on raviks kõige tõenäolisemalt antibiootikumid või antimükootikumid. Ravi toime tundmiseni võib kuluda mõned päevad, seega on hea kasutada tooteid, mis jahutavad nahka ning pakuvad kergendust sügelusele ja ärritusele. Neid tooteid saab tavaliselt apteegist osta sprei või geeli kujul ilma retseptita.

Tupekuivus

Tupekuivus on sageli seotud menopausiga, kuid sellegi poolest võivad igas vanuses naised selle käes kannatada. Tupekuivuse sümptomiteks on sügelus, põletustunne, valu vahekorra ajal ja tundlikkus intiimpiirkonnas. Kuigi need sümptomid võivad sarnaneda teistele vaginaalsetele vaevustele, siis peamiseks erinevuseks on ebatavalise vooluse puudumine. Olenevalt põhjusest on tupekuivus ravitav hormonaalse või mittehormonaalse raviga, lokaalselt kui oraalselt. Mittehormonaalsed tupe niisutajad pakuvad kiiret leevendust ning nende toime võib kesta paar päeva. Tupe lubrikandid (libestid) aga pakuvad kohest leevendust valuliku seksuaalvahekorra puhul.

Voolus või ebameeldiv lõhn

Vaginaalne voolus (tupeeritis) on kehavedelik, mis aitab tupel säilitada bakteriaalset floorat, võimaldades libestamist seksuaalvahekorra ajal ja pakkudes intiimpiirkonna kudedele kaitset. Vooluse väljanägemine muutub menstruaaltsükli ja eluea jooksul. Ebatavalise voolus, nt valge, paks ja tükkis või hall, vedel ning kalalõhnaline on märk bakteriaalsest infektsioonist (bakteriaalne vaginoos või tupeseen). Ebatavalised muutused vooluses võivad olla ka märgiks suguhaigusest või teistest tõsistest meditsiinilistest seisunditest. Kui märkate ebatavalisi muutusi oma vooluses, siis kontakteeruge oma arsti või günekoloogiga.

Ärritus ja valu vahekorra ajal ja pärast seda

Tavapärastes tingimustes peaks vahekord olema valutu. Ärritus ja valu vahekorra ajal või pärast seda võib olla põhjustatud paljudest teguritest. Kõige levinumateks põhjusteks on tupekuivus, vaginaalsed infektsioonid või allergiad, kuid need võivad olla ka seotud palju tõsisemate probleemidega nagu füüsiline trauma (nt pärast sünnitust), psühholoogiline trauma või isegi vähk. Kui kogete mistahes vaginaalset valu, siis on oluline rääkida sellest arstiga ning leida põhjus ja alustada adekvaatse raviga.


"5 kõige levinumat vaginaalset ebamugavustunnet on sügelus, põletustunne, tupekuivus, voolus, mis on mõnikord kombineeritud ebameeldiva lõhnaga ning ärritus ja valu vahekorra ajal või pärast seda."