Pruun voolus - mida tähendab see teie tervisele?

Olete harjunud, et teie voolus muutub menstruatsioonitsükli jooksul. Mõnikord on see valge ja kreemikas ja teinekord läbipaistev ja veniv. Vahel võib teie voolus aga pruunikas olla. Mis põhjustab pruunikat voolust ning mida see teie tervise kohta ütleb?

Mis on pruun voolus?

Pruun voolus on sama nagu tavapärrane tupe voolus (emakakaela lima). Värvierinevus on põhjustatud vere jälgedest, mis muutub aeg-ajalt pruuniks. Seetõttu võib teie voolus olla menstruatsiooni alguses ja lõpus pruunikas. .

Samuti võib varajases raseduse staadiumis esineda pisut pruunikat voolust. Seda kutsutakse pruuniks määrimiseks. See pole põhjus muretsemiseks, kui võiksite siiski oma arstile sellest teada anda.

Pidage meeles, et pruun voolus pole ilmtingimata raseduse sümptom. Kui teil esineb pruuni voolust väljaspool regulaarset menstruatsiooni, siis võib see olla millegi muu sümptomiks.

Pruuni vooluse põhjused

Esiteks on vajalik üle korrata - on mitmed täiesti normaalsed põhjused, miks teie voolus võib erineda tavapärasest:

  • Teie menstruaaltsükkel (kaasaarvatud ovulatsioon)
  • Rasedus, imetamine
  • Seksuaalne erutus
  • Muutused intiimhügieeni rutiinis või toodetes

Nagu näete, siis pruun voolus ei ole ilmtingimata põhjus muretsemiseks.

Muutused teie vooluses võivad tuleneda ka ravimitest, mida võtate (nt. antibiootikumidest, antibeebipillidest ja steroididest). Kuid pruun voolus võib olla ka märk terviseprobleemist, näiteks ühest alljärgnevatest.

Emakakaelavähk

Emakakaelavähk on äärmiselt haruldane pruuni voolus põhjus. Pruun voolus pole tavaliselt ainus emakakaelavähi sümptom - see on kombineeritud näiteks tugevama menstruatsiooniga, suurenenud määrimisega ja valuga vahekorra ajal.

Munasarja tsüst

Munasarja tsüstid on kotikesed, mis on täidetud vedelikuga ning need asetsevad munasarjas. Tsüstid on tavaliselt healoomulised, kuid neil on lisaks pruunile voolusele veel ebameeldivamaid sümptome: alaseljavalu, valu vahekorra ja menstruatsiooni ajal. Munasarja tsüste on võimalik tuvastada vaid ultraheli abil.

Polütsüstiline munasarja sündroom

Polütsüstiline munasarja sündroom on põhjustatud hormonaalsest tasakaalutusest. Lisaks pruunile voolusele on sümptomite hulgas ebaregulaarne menstruatsioon või selle üldse ära jäämine, kaalutõus, akne ja suurenenud karvakasv.

Perimenopaus

Naistel üle 45-eluaasta võib pruun voolus olla menopausi varajaseks indikaatoriks. Lisaks on sümptomite hulgas kuumahood, unetus ja meeleolude muutused.

Mida peaksin tegema pruuni vooluse korral?

Enamjaolt ei ole pruun voolus põhjus muretsemiseks. Sellegipoolest on alati hea tupevoolusel silm peal hoida. Kui avastate, et pruuni voolust esineb tihedamini kui tavaliselt (eriti peale seksuaalvahekorda) või on kombineeritud mitmete teiste sümptomitega, siis soovitame teil ühendust võtta oma arstiga.