Tugev, kalale iseloomulik lõhn

Olete te kunagi mõelnud, kuidas teie intiimpiirkond lõhnab? Iga naine on erinev – meil on erinev nahatoon, juuksevärv, küünte tugevus ja me kõik lõhname väga erinevalt.

Terve naise voolusel on tavaliselt nõrk lõhn ning voolus võib olla nii paks kui vedel, vähene või rohke, sõltuvalt menstruaaltsüklist või hormoonide tasemest. Oma loomulikku voolust jälgides saame prognoosida oma ovulatsiooni või menstruatsiooni. Samuti oleme võimelised ära tundma ka erinevaid sümptomeid nagu ebatavalised muutused värvis, vooluse suurenenud hulk või tugev kalalõhn ning neid muutusi kirjeldama oma arstile või günekoloogile.

Mida see tugev kalalõhn tähendab?

Terve vaginaalne floora sisaldab peamiselt häid baktereid (tuntud laktobatsillidena), kuid võib sisaldada ka mõnel määral halbu mikroorganisme. Nad on hoitud kontrolli all tupe mitmete tegurite abil: madal pH tase ning antimikroobsed ained, mida toodetakse tupe limaskesta või laktobatsillide poolt. Laktobatsillid hoiavad tavaliselt sellist olukorda stabiilsena, kuid mõnikord saavad välised tegurid (antibiootikumid, leeliseline sperma, mittekorrektne intiimhügieen) või kehasisesed faktorid (hormonaalsed muutused) seda tasakaalu häirida, põhjustades halbade bakterite vohamise, mille tulemuseks on vaginaalne infektsioon ja ebamugavustunne. Üheks selliseks seisundiks on bakteriaalne vaginoos, mida iseloomustab valge või hall vedel voolus, tugev kalalõhn, ärritus ja valu intiimpiirkonnas ning vahel ka sügelus ja punetus. Bakteriaalse tasakaalu muutuse ja laktobatsillide hulga vähenemise tulemusena muutub vaginaalse keskkonna pH tase vähem happeliseks.

Mida peaksite tegema, kui te tunnete selliseid sümptomeid?

Bakteriaalne vaginoos võib olla kerge seisund, mis sageli möödub mõne aja jooksul iseenesest, kuid mõnel juhul (rasedus, immuunpuudulikkus jne) võib sellel olla ka tõsisem tagajärg. Arst hindab teie olukorda ning määrab sobiva ravi, mis võib sisaldada antibiootikume. Alternatiiviks antibiootikumidele on kasutada looduslikke tooteid, mis taastavad pH taseme tupes, omamata kõrvaltoimeid ning võimaldades headel bakteritel taastada vaginaalses keskkonnas uuesti mikrofloora tasakaal.


"Bakteriaalsele vaginoosile on iseloomulik valge või hallikas vedel voolus, tugev kalale iseloomulik lõhn, ärritus ja valu intiimpiirkonnas. Harva võib esineda ka sügelust ja punetust."