Tupekuivus:
põhjused ja ravi

Enamus naisi kogeb tupekuivust mingis eluetapis. See võib olla küllaltki ebameeldiv, kuna võib põhjustada ebamugavustunnet nagu vaginaalne sügelus, põletustunne ja valulikkus.

Harilikult assotsieerub tupekuivus naistele menopausiga. See ei ole täielik tõde, kuna tupekuivust võib ette tulla igas eas naistel. Siiski on see levinud sümptom menopausi ajal. Ometi on tupekuivuse tekkel palju teisi põhjuseid.

Tupekuivuse põhjused

Tupekuivusel on palju põhjuseid. Üks levinumatest on östrogeeni taseme langus. Östrogeen on naissuguhormoon, mis toetab vaginaalset tervist, hoolitsedes tupeseina normaalse niisutuse, samas ka elastsuse ja happelisuse eest. Kui östrogeeni tase langeb, muutub tupe sein vähem elastseks, rohkem hapramaks ja vähem niisutatuks.

Östrogeeni tase võib langeda erinevatel põhjustel. Menopaus on üks nendest, nagu ka rasedus ja rinnaga toitmine. Radiatsioon, kemoteraapia ja hormoonravi võivad samuti mõjutada teie östrogeeni taset, põhjustades sellega tupekuivust.

Tupe loomulik niisutus võib olla mõjutatud ka osade ravimite poolt, nt külmetuse ja allergia korral, sama hästi ka selliste haigusseisundite nagu diabeet ja hüpertoonia poolt.

Sümptomid

Kuivus võib seostuda teiste vaginaalsete vaevustega nagu nt:

  • sügelus
  • põletustunne
  • kõrvetustunne
  • valulikkus
  • valu vahekorra ajal

"Üks kõige rohkem kasutatud ravi on vaginaalse niiskuse tõstmine kas geelide või siis libestitega."


Mida saab teha tupekuivusega?

Arvestades, et tupekuivusel on palju erinevaid põhjuseid, on raske leida õiget ravi. Üks kõige tavalisemalt kasutatav ravi on vaginaalse niiskuse suurendamine geelide või libestitega. Teine tupekuivuse ravi võimalus on tõsta östrogeeni taset.

Apteegis võite leida mitmeid enesehoolduse tooteid liigitudes tavalistest libestitest (lubrikantidest) kuni toodeteni, mis taastavad loomuliku niiskuse teie tupes. Veenduge, et valite looduslike koostisainetega toote, millega leevendate sümptomeid ja stimuleerite ka loomuliku niiskuse teket.