Tupekuivuse ravimine

Kas te olete kogenud ärritust intiimpiirkonnas? Või mõnda muud ebamugavustunnet nagu sügelus, põletustunne (urineerimise ajal), õrn veritsus peale vahekorda, valu peneratsiooni ajal, vaginaalset tundlikkust või ärritust? Võib olla, et kannatate tupekuivuse käes.

Selline seisund on sagedane sümptom menopausi ajal, aga võib esineda igas vanuses naistel. Teiseks selle seisundi levinud süüdlaseks võib olla hormonaane muutus pärast sünnitust või imetamise ajal, vähiravi või mõne teise ravimi kasutamise ajal.


Kuivus võib olla põhjustatud ka stressist ja ärevusest, ülemäärasest treenimisest, alkoholist, kofeiinist või sigarettidest. Isegi kui tupekuivus võib näida väikese ärritajana, võib see tõsiselt muuta elukvaliteeti. Tupekuivuse ravimine on väga oluline, mitte ainult naise füüsilise heaolu, aga ka emotsionaalse seisundi ja suhete pärast. Siin on mõned kõige tavapärasemad ravimeetodid, mis aitavad selle seisundi puhul:

Östrogeenravi

Kuivuse peamine põhjus on östrogeeni taseme languses, so hormoon, mis teeb tupe niiskeks ja elastseks. Sellepärast põhinevad paljud tupekuivuse ravid vähenenud östrogeeni taseme kompenseerimisel. Hormonaalne ravi võib olla suukaudne, eriti kui esinevad ka teised menopausi sümptomid, lokaalne (hormonaalplaastrid) või vaginaalne.

Vaginaalne östrogeenravi sisaldab östrogeeni rõngast, tablette või kreemi. On oluline teada, et östrogeenravi võib tihti põhjustada ebameeldivaid või isegi ohtlikke kõrvaltoimeid, sh suurenenud insuldi ja trombide tekke riski. Enne otsuse tegemist pidage nõu oma günekoloogiga ning andke võimalus alternatiivsetele ravimise meetoditele, mis on tõhusad ja ohutud.

Östrogeenivabad ravivõimalused

Hormoonravi kõrval on võimalik proovida ka tupe niisutajat, mis hoiab regulaarsel kasutamisel tupe koed niisutatud ja elastsed, leevendades teil selliseid sümptomeid nagu sügelus, põletustunne ja tundlikkus, mis ei pruugi olla seotud vahekorraga.

Naised võivad kogeda tupekuivust ning valusat vahekorda, kui nad ei ole piisavalt erutatud, mistõttu on eelmäng ebamugavustunde vältimiseks väga oluline. Lubrikandid e libestid vähendavad penetratsiooni käigus tekkinud hõõrdmust ning pakuvad ajutist leevendust valule seksimise ajal. Lubrikandid võivad olla veel-, silikoonil- või õlil-põhinevad (pidage meeles, et õlibaasil lubrikante ei tohi kasutada latekskondoomidega, sest nad võivad soodustada kondoomi purunemist ning põhjustada sellega soovimatut rasedust või jätta teid seksuaalsel teel levivate haiguste vastuvõtmisele avatuks).

Peamine erinevus lubrikandi ja niisutaja vahel on see, et niisutaja pakub pikemaajalist toimet, samas kui lubrikanti kasutatakse enne seksuaalvahekorda ajutise leevendajana valu ja hõõrdumise vastu.


"Tupekuivuse ravimine on väga oluline, ning seda mitte ainult naise füüsilise heaolu nimel vaid ka emotsionaalse seisundi ja terve suhte pärast"