Ärritus tupe piirkonnas ja turses häbememokad

Vaginaalne ärritus ja häbememokkade turse on levinud vaginaalsed vaevused. Tutvuge lähemalt põhjuste, sümptomite ja ravivõimalustega.

Vaginaalne ärritus võib olla ebamugav, aga on sageli ka valulik ja mõjutab teie elukvaliteeti. Turses häbememokad võivad teid panna enda ebamugavalt tundma, sest ei saa normaalselt istuda või kanda pükse, sest tekib hõõrdumine. Sellises olukorras on tavaliselt esindatud ka teised sümptomid nagu põletustunne või sügelus tupe piirkonnas. Turse võib levida ning hõlmata nii väikesi kui ka suuri häbememokkasid, kuid ka mõjutada ainult ühte vulva osa.

Mis põhjustab häbememokkade turset??

Sellel võib olla mitmeid põhjuseid. Mõned neist võivad olla:

  • Ärritus või allergiline reaktsioon. Sellisel juhul on ärritus kõige tõenäolisemalt põhjustatud tootest, olgu selleks seep, vannivaht, ihupiim, intiimpiirkonna deodorant vms. Sellised tooted sisaldavad tihti kemikaale, mis ärritavad intiimpiironna õrna nahka, põhjustades turset ja valu. Selline reaktsioon võib tekkida ka toodetega, mida kasutate juba aastaid.
  • Kas paistetus tekib peale seksuaalvahekorda? Teil võib olla allergia latekskondoomide, libesti või oma partneri sperma vastu. Turse võib tekkida ka verevalumite tõttu, mis on tingitud karmist vahekorrast, eriti kui ei ole kasutatud lubrikanti ning teie naturaalne lubrikant ei ole piisavalt tõhus.
  • Tupeseene infektsioon. Turses häbememokad võivad olla ka seenhaiguse indikaatoriks. Seenhaigust võib ära tunda teda saatva paksu, valge tupe eritise kaudu, mis meenutab kodujuustu.
  • Bakteriaalne vaginoos. Teiste sümptomite seas on näiteks vedel, hallikas-valge eritis, millel on tugev kala lõhna meenutav lõhn juures.
  • Rasedus. Raseduse ajal avaldab lapse kaal paljunemisorganitele ja nende veresoontele survet. Tsirkulatsioon on vähenenud, põhjustades turset ja valu häbememokkadel.
  • Sünnitus. Sünnituse ajal tekib naisel palju kudede kahjustusi, mis hiljem avalduvad turse ja valuna.

"Turses häbememokkadel võib olla palju põhjuseid: ärritused, vahekord, põletikud jne."Kuidas vältida turset häbememokkadel?

Vältige tugevatoimeliste pesuvahendite, kangete kemikaalide, parfüümi või värvainete kasutmist. Kui kogete ärritust teatud toodete kasutamise ajal, siis loputage piirkonda võimalikult kiiresti, et vähendada ebamugavusi. Seejärel saate peale kanda naturaalse leevendava toote, et vähendada sümptome ja kiirendada taastumist. Valige intiimpesugeel, mis sisaldab õrnatoimelisi (soovitatavalt naturaalseid) toimeaineid. Vältige kõiki tooteid, mis sisaldavad parfüüme, leelisi seepe, detergente või säilitusaineid.

Kui kogete tupekuivust, siis kasutage vahekorra ajal lubrikanti või pikemaajaliseks lahenduseks kasutage igapäevaselt tupe niisutajat. Sellisel moel saate pikaajalist leevendust tupekuivusele. Kui ärritus on juba ilmnenud, siis vältige vahekorda astumist kuni piirkond on täielikult taastunud.

Kui teil esineb seenhaigus või bakteriaalne vaginoos, siis peaksite külastama arsti, kes määrab sobiva ravi. Võite kasutada ka prebiootilisi tooteid või nakkumisvastase teraapia tooteid, mis aitavad headel bakteritel paljuneda ning aitavad taastada tupe mikrofloora tasakaalu.

Vältige liibuvate riiete kandmis, eriti ärrituse korral. Veenduge, et teie aluspesu oleks tehtud naturaalsest kangast (puuvill laseb nahal hingata, kuid sünteetiline kangas muudab ärritust vaid hullemaks). Magage öösel ilma aluspesuta, et lasta nahal hingata ja taastuda.

Kui teie häbememokad on paistes, siis proovige intiimpiirkonda jahutada (võite kasutada kas külma kompressi või jäävanni). Külm vähendab turset ja leevendab ajutiselt valu.

Vältige vajadust intiimpiirkonda kratsida. See võib kudesid kahjustada ning sümptome hullemaks teha.

Kui turse kestab rohkem kui nädala, siis külastage kindlasti arsti, et ärrituse põhjust tuvastada.