Vaginaalne ebamugavustunne – kas pean tõesti konsulteerima arstiga?

Vaginaalse ebamugavustunde täielik loend on pikk ja ulatub voolusest ning lõhnast kuni vaagnavaluni välja. Mõned nendest sümptomitest viitavad kergele probleemile, mida saab lahendada kasutades OTC tooteid, kui teised vajavad arsti poole pöördumist ja vastavat ravi. Heitke pilk mõnele kõige levinumale vaginaalsele ebamugavustundele ja kriteeriumile, mis võib aidata teil otsustada, kas peate broneerima kohtumise oma arstiga.

Muutus vooluses

Voolus on tavaliselt selge, valge või kahvatukollane, kleepuv või elastne, koguselt ja konsistentsilt sõltuv sellisetest faktoritest nagu teie menstruatsioonitsükkel, kui olete rase või kui seksite. Siiski, kui märkate mistahes ootamatut või märgatavat muutust vooluse värvis, konsistentsis (nt paks kohupiima meenutav voolus on märk tupeseenest) või koguses (isegi kui vooluse kogus suureneb ovulatsiooni ajal või kui olete seksuaalselt erutatud, tavapärasest suurem vooluse hulk on märk, et teil võib areneda infektsioon) siis peaksite konsulteerima oma arstiga.

Lõhn

Isegi, kuigi see on tõsi, et igal vagiinal on oma unikaalne lõhn, siis iga asi, mis lõhnab tavapärasest oluliselt erinevalt võib tekitada muret. Mõned lõhnad on iseloomulikud teatud infektsioonidele, nt kalalõhn on iseloomulik bakteriaalsele vaginoosile.

Sügelus

Sügelus võib tekkida mõne infektsiooni, nagu bakteriaalse vaginoosi või tupeseene sümptomina, aga see võib olla ka märk ärritusest või allergilisest reaktsioonist näiteks kondoomidele või vaginaalsetele spreidele. Sellisel juhul võivad looduslikud rahustavad tooted aidata leevendada ärritust ja parandada nahka.

Põletustunne

Sarnaselt sügelusele, võib põletustunne olla märk infektsioonist või ärrituse kõrvaltoime. Kui kasutate ihupiima või vaginaalset spreid ja tunnete seejärel põletustunnet, peske ärrituse minimeerimiseks selle jäägid maha kindlasti nii kiiresti, kui võimalik.

Valu

Valu urineerimise ajal võib viidata kuseteede või vaginaalsele infektsioonile. Valu, mis tekib seksuaalvahekorra ajal, võib samuti olla märk infektsioonist või võib see viidata endometrioosile, kuid kõige sagedamini on see tupekuivuse kõrvaltoime. See tekib tavaliselt menopausi ajal, kui östrogeenide tase on madal, põhjustades vaginaalsete kudede õhemaks muutumise ja elastsuse ning loomuliku niiskuse vähenemise. Kui tupp ei ole piisavalt niisutatud, võib vahekord põhjustada hõõrdumist ja kudede kahjustamist. See omakorda võib põhjustada valu või isegi infektsiooni. Kui teil on vaevused tupekuivusest, proovige sümptomeid leevendada kasutades vaginaalseid niisutajaid või libesteid. Niisutajaid kasutatakse igapäevaselt ja see võib pakkuda pikaajalist efekti, pakkudes leevendust valule ja hõõrdumisele, samas kui libesteid kasutatakse eelkõige vahekorra eel ja need on lühiajalise mõjuga.


Vaginaalsel ebamugavustundel võib olla mitmeid põhjuseid, mõned tõsisemad, kui teised. Kui märkate mistahes eelpool mainitud sümptomit või teisi mittetavapäraseid sümptomeid, siis peate alati kontakteeruma oma arstiga leidmaks sobiva ravi.


"Vaginaalsel ebamugavustundel võib olla mitmeid põhjuseid, mõned tõsisemad, kui teised."