Vaginaalne lõhn:
mis põhjustab seda tugevat lõhna?

Igal naisel on neile omane kehalõhn. Sama kehtib ka tupe kohta. On igati normaalne omada mingisugust intiimset lõhna. Kui see lõhn muutub aga ebameeldivaks, siis võib see viidata vaginaalsele infektsioonile. Aga kuidas aru saada, kas teie vaginaalne lõhn on ebanormaalne?

Alusatame sellest, mida peetakse normaalseks.

Normaalne vaginaalne lõhn

Iga naine on unikaalne ning seda on ka tema vaginaalne lõhn. Enamik naisi märkab kergelt happelist lõhna. See on tingitud tupes olevast piimhappest.

Kui hormoonide tase muutub, siis võib muutuda ka vaginaalne lõhn. Ovulatsiooni ajal kipub lõhn olema pisut tugevam, kui muudel päevadel. Paljud naised tajuvad muutusi lõhnas ka peale seksuaalvahekorda, kuna sperma tõstab ajutiselt pH taset tupes.

Normaalset vaginaalset lõhna ei tasu häbeneda, kuid see võib panna teid tundma ennast ebamugavalt. Võite tunda ennast veidi ebakindlalt, mõeldes, kas teised inimesed tunnevad seda samuti. (Kui mõtlete sellele, siis kas olete kunagi tundnud teise naise vaginaalset lõhna?)

Kui lõhn hakkab intensiivistuma, siis võib see olla märk bakteriaalsest vaginoosist.


"Üks peamisi ebameeldiva vaginaalse lõhna põhjuseid on baketriaalne vaginoos, tuntud ka BV. Tugev, kalale iseloomulik lõhn on üks peamiseks vaginaalse infektsiooni sümptomiks."


Kas ebameeldiv vaginaalne lõhn võib viidata haigusele?

Üks sagedaseim ebameeldiva vaginaalse lõhna põhjusi on bakteriaalne vaginoos, tuntud ka BV-na. Tugev, kalale iseloomulik lõhn, mis on põhjustatud kahjulike/mittesoovitud bakterite üleküllusest teie tupes, on üks peamisi vaginaalse infektsiooni sümptomeid. Teiseks bakteriaalse vaginoosi sümptomiks on vedel hallikas-valge voolus.

Tavaliselt on see infektsioon ohutu ja sümptomid kaovad iseenesest, kuigi see võib võtta aega. BV ravi on harilikult arsti poolt välja kirjutatud antibiootikumidega. See ravi on bakteriaalse vaginoosi korral efektiivne, kuid kahjuks võib tekitada ebameeldivaid kõrvaltoimeid nagu iiveldus ja oksendamine ning ka edaspidist resistentsust.

Bakteriaalse vaginoosi raviks on alternatiivina olemas enesehoolduse tooted, mida saab osta ilma retseptita. Valides looduslike koostisainetega toote, on võimalik ravida infektsiooni ja samal ajal taastada oma loomuliku vaginaalse mikrofloora.

Ebameeldiv vaginaalne lõhn võib tekkida ka mõnel tõsisemal põhjusel. Kui tunnete peale BV’le iseloomuliku “kala lõhna” mingit muud lõhna, siis võtke ühendust oma arstiga.