Vaginaalne punetus

Olete te kunagi mõelnud, milline te sealt alt poolt välja näete? Võibolla olete võtnud taskupeegli ja vaadanud end erinevate nurkade alt. Enamik meist teeb seda ilmselt vaid siis, kui on põhjust arvata, et midagi on valesti. Kui kogete vaginaalset sügelust, ärritust ja valu, siis märkate ilmselt, et vulva on punane ja vahel turses. Seda tuntakse vaginaalse punetusena. Meditsiiniline termin selle kohta on vulvovaginiit, vulva ja tupe kudede põletik. Peale punetuse on vulvovaginiidil ka teisi sümptomeid: ebatavaline voolus, ebameeldiv lõhn, sügelus, ärritus, põletustunne seksuaalvahekorra ajal ja pärat seda ning urineerides.


Mis põhjustab vaginaalset punetust?

Kudede ärritus, mis avaldub punetusena, on põhjustatud erinevate tegurite poolt, millest levinuim on infektsioon sh bakteriaalne vaginoos või tupeseen. Need seisundid ei kandu ühelt partnerilt teisele, seega ei ole seks keelatud, kuid punetuse tekkides võib on see olla ebameeldiv. Kui infektsiooni põhjustab suguhaigus, siis tavaliselt peaksid mõlemad partnered ravitud saama.

Alati ei pruugi vaginaalne punetus olla infektsiooniga seotud. Tundlikud vulva ja tupe koed võivad kergesti anda allergilist reaktsiooni või ärritust keskkonnas olevatele erinevatele ainetele sh parfüümidele, seepidele või säilitusainetele. Tooted, nagu lõhnapadjad või tualettpaber, tugevad pesuained või šampoonid, pesupehmendajad jne sisaldavad sageli koostisaineid, mis põhjustavad allergiaid või tekitavad ärritust. Samuti on punetuse sage põhjus füüsiline ärritus, mis on tekkinud tavaliselt sportimise, kuumuse või sünteetilise aluspesu tagajärjel.

Kuidas ravida vaginaalset punetust?

Esimene samm vulovaginiidi ravimisel on põletiku põhjustaja kõrvaldamine. Konsulteerige oma arstiga, et kindlaks teha probleemi põhjus. Kui põletik on põhjustatud infektsioonist, siis kirjutatakse tavaliselt välja antibiootikumi või antimükootikumi ravi. Vaginaalsete prebiootikumide kasutamine antibiootikumravi ajal või pärast ravi aitab taastada vaginaalse floora tasakaalu ning vähendada infektsiooni kordumise võimalust. Kuid kui punetus on põhjustatud allergilise reaktsiooni või füüsilise ärritaja poolt, siis ei ole alati lihtne probleemi tuvastada ja seda kõrvaldada. Sellisel juhul on tõenäoliselt parim vältida kõiki võimalikke põhjuseid ning seejärel neid tasapisi ükshaaval proovides.

Isegi kui on parem kõrvaldada probleemi põhjustaja, siis on sageli abiks kiire sümptomite leevendus. Otsige sügelust leevendavaid jahutava toimega spreisid või geele, mida saab osta retseptita. Veenduge, et need tooted oleksid mõeldud just intiimpiirkonnale ning ei sisaldaks potentsiaalseid allergeene ja ärritajaid.


"Kudede ärritust, mis ilmneb punetusena, võivad põhjustada paljud faktorid, millest kõige levinum on infektsioon sh tupeseen või bakteriaalne vaginoos."