Vaginaalne sügelus:
mis seda põhjustab?

Arvatavasti on sügelus üks kõige ebameeldivam vaginaalne ebamugavustunne. See võib olla häiriv ja ei ole soovitatav seda kohta kratsida. Pidev intiimpiirkonna sügelus võib avaldada suurt mõju teie igapäevasetele tegevustele. Enne, kui hakkate sügelust ravima, on esmalt hea tuvastada põhjus. Need on kõige tavalisemalt:

Tupeseene infektsioon

Üks peamisi vaginaalse sügeluse põhjuseid on seeninfektsioon, tuntud ka tupeseene ja kandidoosina. Seennakkus on tingitud seene üleküllusest teie tupes ja/või välisel intiimpiirkonnal. Üks sümptomitest on sügelus koos valge, kohupiimataolise vooluse ja põletustundega.

Seennakkus on üsna ohutu ja sümptomid võivad kaduda, kuid siiski võib see olla väga ebameeldiv. Seetõttu on mitmeid valikuid tupeseene raviks või sümptomite leevendamiseks. Võite selle nakkuse raviks kasutada seenevastaseid ravimeid (antimükootikume). Need on väga tõhusad, kuid võivad põhjustada kõrvaltoimeid ja nakkuse kordumist.

Teine võimalus on leevendada sümptomeid, mida võib teha kohalikust apteegist ostetud enesehooldus toodetega. Kui valite looduslike koostisainetega toote, võite vältida ka nakkuse kordumist.

Tupekuivus

Teine sügeluse põhjus on tupekuivus. Enamusele naistest seostub see menopausiga, kuigi tupekuivust võivad naised tunda igas vanuses. Koos sügelusega võivad tupekuivusega kaasneda ka teised vaevused nagu põletustunne, ärritus ja valu vahekorra ajal.


"Üks peamisi vaginaalse sügeluse põhjuseid on seeninfektsioon, mida teatakse ka kandidoosi või tupeseenena."


Tupekuivus tekib tavaliselt östrogeeni taseme langedes, nt tingituna rasedusest, ravimitest (kontratseptiivid), stressist, depressioonist või menopausist. Kui soovite ravida tupekuivust, võite kasutada östrogeeni taset tõstvaid ravimeid. Teine võimalus on koheselt leevendada tupekuivust kasutades libesteid (lubrikante) või loomuliku niiskuse teket stimuleerivaid tooteid.

Vaginaalse sügeluse teised põhjused

Tupeseene ja tupekuivuse kõrval on ka teisi vaginaalse sügeluse põhjuseid. Kuigi mitte tavaliselt, võib siiski ka bakteriaalne vaginoos mõningatel juhtudel põhjustada sügelust. Bakteriaalne vaginoos on kahjulike bakterite üleküllusest põhjustatud infektsioon tupes.

Sümptomid nt tugev kalale iseloomulik lõhn ja hallikasvalge voolus võivad olla küllaltki ebameeldivad, kuid kaduda mõne aja möödudes. Kui soovite bakteriaalset vaginoosi ravida, võite võtta antibiootikume või kasutada kõrvaltoimeid mitte omavaid looduslikke enesehoolduse tooteid.

Lõpetuseks võib sügelus olla põhjustatud ka kemikaalide, nt seebi või parfüümide ärritusest või seksuaalsel teel levivatest haigustest (STLH). Kui kahtlustate suguhaigust, pöörduge oma arsti poole.