Vaginaalne tundlikkus

Igasugune tundlikkus ja ebamugavustunne vaginaalpiirkonnas võib panna meid tundma ebamugavalt ja närviliselt, et seal all ei ole kõik korras. Vaginaalne tundlikkus võib avalduda valu või tundlikkusena puudutamisel, seda eriti vahekorra ajal. Nendele sümptomitele võib lisanduda ka mõni muu ebamugavustunne sh muutus vooluses, vaginaalne sügelus, põletustunne, turse, punetus jne. Tavaliselt on tundlikkuse ja valu põhjuseks ärritus, infektsioon, kuivus jne. Ravi erineb olenevalt põhjusest.


  • Tupe mikrofloora tasakaalu häirumine. Tupp on kaetud miljonite heade mikroobidega, moodustades vaginaal floora. Kui selle õrn tasaakaal on häiritud ja heade bakterite hulk on vähenenud, siis hakkab seen või kahjulik bakter kontrollimatult kasvama, põhjustades sügelust ja ärritust. Kui te ei suuda vältida tungi ning kratsite piirkonda, võite kergesti kahjustada nahka ja põhjustada rohkemat ärritust, turset ja valu. Kui teil on tihti seeninfektsioon, siis kasutage vaginaalseid tooteid, mis sisaldavad prebiootikume. Prebiootiline vaginaalne geel stimuleerib heade bakterite kasvu ja aitab tasakaalustada tupe mikrofloora.
  • Tupekuivus. Penetratsioon ilma piisava libestuseta võib kahjustada tupeseinu ja teisi intiimpiirkonna kudesid, põhjustades ärritust ja valu. Kuivus võib olla põhjustatud hormonaalsest muutusest menopausi, raseduse, rinnaga toitmise või rastestumisvastaste vahendite kasutamise ajal. Loomuliku niiskuse stimuleerimiseks võtke eelmängu jaoks piisavalt aega. Kui kannatate tupekuivuse all, siis proovige kasutada tupe niisutajat või libestit (lubrikanti). Niisutaja annab teile niiske tunde mitmeks päevaks ning seda võib kasutada igapäevaselt. Libestid on aga mõeldud kasutamiseks enne vahekorda ja pakuvad leevendust vaid lühikeseks ajaks.
  • Menopaus. Kui östrogeeni tase langeb, siis tupe koed kaotavad oma paksuse, elastsuse ja loomuliku niisutuse. Selle tulemuseks on õhukesed seinad, mis loovad penetratsiooni ajal liivapaberi sarnase tunde ning võivad kergesti kahjustatud saada. Selline seisund on tuntud tupe atroofiana, mis tavaliselt põhjustab libiido languse, sest seks on ebamugav ning valulik. Nii nagu tupekuivusele, on ka sellele lahenduseks tupe niisutajad ja lubrikandid.
  • Ärritus. Tooted, mis sisaldavad tugevatoimelisi kemikaale, tugevaid pesuvahendeid, tavalist seepi, lõhna-, värv- ja säilitusaineid, võivad ärritada intiimpiirkonda, põhjustada turset, tundlikkust, valulikkust ja põletustunnet. Vältige selliseid tooteid ning valige tooted, mis on spetsiaalselt loodud kasutamiseks intiimpiirkonnas. Sealhulgas looduslikel koostisainetel põhinevad intiimpesutooted, mis sisaldades õrnu pesuaineid ei häiri tupe pH taset.
  • Mõned suguhaigused võivad samuti põhjustada tundlikkust ja valu vaagna piirkonnas. Juhul kui kahtlustate, et teil võib olla suguhaigus, siis on range soovitus külastada oma günekoloogi.

Kui kogete valu ja tundlikkust, siis proovige teha külma kompressi, et pakkuda kiiret leevendust ja vähendada ärritust. Pidage meeles, et valust ja tundlikkusest vabanemiseks tuleb lahendus leida ebameeldivust tekitanud põhjusele. Kui tundlikkus püsib, siis külastage oma arsti, et saada sobivat ravi.