Valuliku seksuaalvahekorra põhjused

Valu seksuaalvahekorra ajal võib olla nii nõrk kui tugev, aga kus iganes see mugavusskaalal ka ei paikneks, võib muuta seksuaalvahekorra kindlasti mõnusast soovimatuks. Valu vahekorra ajal nimetatakse meditsiiniterminiga düspareuuniaks ning see võib põhjustada paaride intiimelus probleeme, aga ka mõjutada naise elu üldiselt. Seetõttu on oluline mõista valusa seksuaalvahekorra võimalikke põhjuseid ja mida saate teha selle vältimiseks.

Enamikel juhtudel on valu, mida naine tunneb penetratsiooni ajal, tingitud tupekuivusest. Selline seisund võib tekkida hormonaalsete muutuste perioodil nagu näiteks raseduse, rinnaga toitmise või menopausi ajal. Kuivus võib olla valu põhjuseks ka siis, kui paarid ei pühenda piisavalt aega eelmängule, mistõttu naine ei ole piisavalt erutatud, et stimuleerida küllaldaselt loomulikku libestamist.

Tupekuivuse põhjuseid

Tupekuivuse põhjus menopausi, raseduse või rinnaga toitmise ajal on östrogeenide taseme langus. Östrogeen on naissuguhormoon, mis vastutab tupe seinte paksuse, elastsuse ja niisutuse eest. Kui östrogeeni tase on langenud, siis tupe koed muutuvad õhemaks ja vähem elastsemaks ning libestamine väheneb märgatavalt, põhjustades kuivust ja kudede kahjustusi penetratsiooni ajal. Selle tagajärjeks on omakorda valu ja ärritus.

Kui asi on selles, siis kasutage tupe niisutajat või lubrikanti, mis võib pakkuda leevendust kuivuse vastu, võimaldades valutut ning nauditavat seksuaalelu. Nende kahe tootegrupi peamine erinevus on see, et niisutajad on loodud igapäevaseks kasutamiseks ning aitavad teil nautida treenimist ja füüsilisi tegevusi ilma hõõrdumise ja ebamugavustundeta intiimpiirkonnas. Lubrikandid on aga mõeldud kasutamiseks enne vahekorda, pakkudes toimet lühiajaliselt.

Muud ebamugavused

Kui valu vahekorra ajal on seotud sügeluse, põletustunde ja tursega, millele järgneb valge tükiline voolus, siis võib teil olla seeninfektsioon. Valu võib tekkida ka siis, kui teil on bakteriaalne vaginoos – mõlemal juhul tuleks vältida vahekorda kuniks infektsioon on kontrolli all ja kahjustatud koed on paranenud. Konsulteerige oma arstiga, et saada õiget ravi ning kaaluge prebiootiliste toodete kasutamist, mis aitavad stimuleerida heade bakterite kasvamist tupes.

Muud põhjused, mille tõttu võite tunda valu vahekorra ajal:

  • Teatud suguhaigused
  • Episiotoomia või rebend, mis on sünnituse ajal tekkinud
  • Teatud meditsiinilised seisundid nagu endometrioos ja vaagna põletikuline haigus
  • Psühholoogilised probleemid nagu stress, ärevus, depression, ebakindlus oma füüsilise välimuse pärast, hirm või suhteprobleemid
  • Seksuaalvahekorda astumine liiga ruttu pärast sünnitust või vaagnapiirkonna operatsioon

"Enamikel juhtudest on valu, mida naine tunneb penetratsiooni käigus, tingitud tupekuivusest. Selline seisund võib tekkida hormonaalsete muutuste perioodil, nagu näiteks raseduse, rinnaga toitmise või menopausi ajal."