Kuidas bakteriaalset vaginoosi vältida?

Bakteriaalne vaginoos on tupe mikrofloora tasakaalu häirumine. See on üks levinumaid vaginaalseid infektsioone naistel. On üldlevinud uskumus, et bakteriaalne vaginoos on suguhaigus, kuid see ei ole nii. Bakteriaalne vaginoos esineb ka naistel, kes ei ole olnud seksuaalvahekorras või neil, kellel on olnud juba aastaid sama partner. Samuti ei saa bakteriaalne vaginoos ühelt partnerilt teisele edasi kanduda.


Bakteriaalne vaginoos on kahjulike bakterite üleküllus. Terves vagiinas (tupes) on need kahjulikud bakterid hoitud kontrolli all madala pH taseme tõttu, mis luuakse laktobatsillide floora poolt toodetud piimhappega. Vaginaalne pH tase võib tõusta (happelisus väheneb) ka antibiootikumravist tingitud laktobatsillide arvu vähenemisest või happelise pH neutraliseerimisest leeliselise spermaga. Sellises olukorras võivad kahjulikud bakterid kasutada võimalust kasvama hakata ja põhjustada vaginaalseid kaebusi.

Kõige sagedasemad sümptomid bakteriaalse vaginoosi korra on muutused vooluses (sageli on eritis valge või hall), muutused lõhnas (sageli kalalõhnaline), põletustunne urineerimisel, sügelus ja ärritus vaginaal piirkonnas. Mõned nendest sümptomitest sarnanevad tupeseenele, seetõttu on õige diagnoos enne ravi alustamist väga oluline.


"On väga oluline, et oleksite võimeline ära tundma bakteriaalse vaginoosi sümptomid ning teadma, millal on õige aeg otsida professionaalset abi."


Mida saate teha, et vähendada bakteriaalse vaginoosi riski?

  • Harige ennast – ja see artikkel on esimene samm õiges suunas! On väga oluline, et oleksite võimeline ära tundma bakteriaalse vaginoosi sümptomid ning teadma, millal on õige aeg otsida professionaalset abi.
  • Harrastage turvalist seksi – piirake seksuaalpartnerite arvu ning kasutage vahekorra ajal alati sobivat kaitsevahendit.
  • Vältige ärritajaid tupe piirkonnas – see tähendab mullivannide ja spa basseinide vältimist, loodusliku seebi- ja tugevate kemikaalidevaba intiimpesuvahendite kasutamist, lõhnastamata hügieenisidemete, pesukaitsete ja tampoonide kasutamist. Ärge unustage intiimpiirkonda korralikult kuivatada pärast duši all käimist. Tehke seda õrnalt kuiva ja puhta rätikuga piirkonda tupsutades.
  • Valige puuvillane aluspesu sünteetilise asemel, sest viimane takistab nahal “hingata”. See aga omakorda põhjustab temperatuuri ja niiskustaseme tõusu, mis loob bakteritele suurepärase keskkonna arenemiseks. Kui võimalik, siis magage ilma aluspesuta.
  • Mõned teadlased väidavad, et ideaalne viis bakteriaalse vaginoosi kordumise vältimiseks on stimuleerida kaitsvat laktobatsillide floorat. Selline tupe hea mikrofloora taastamine on oluline, kuna antibiootikumid BV raviks häirivad laktobatsillide floorat, mille tagajärjeks on kõrge BV kordumise tase. Piimhappebakterite floora stimulatsiooni on võimalik saavutada kasutades prebiootilsi tooteid, mis toetavad loomulikke laktobatsille. Samuti kaaluge looduslike toodete kasutamine, mis ravivad bakteriaalset vaginoosi, kuid ei kahjusta laktobatsille.