Kuidas ravida bakteriaalset vaginoosi

Bakteriaalne vaginoos (BV) on üks vaginaalse vooluse ja lõhna põhjuseid, mis paneb naised otsima meditsiinilist abi. Selline seisund tekib vaginaalse floora tasakaalu häirumise korral, mis põhjustab “halbade” bakterite ülemäärase kasvu. Teiste ebameeldivate sümptomite kõrval võib ravimata bakteriaalne vaginoos tõsta suguhaiguste saamise võimalust sh HIV ja herpese. See tõstab ka raseduse korral nurisünnituse ja enneaegse sünnituse riski. Naised, kellel on BV, võivad tõenäolisemalt saada infektsiooni peale vaagna protseduure nagu keisrilõige ja hüsterektoomia. Need on ainult mõned põhjused, miks on oluline ravida bakteriaalset vaginoosi sobivate ravimitega enne, kui ilmuvad komplikatsioonid.


Kuidas diagnoositakse BV?

On ütlematagi selge, et kui märkate muutusi vooluses, kalalõhna, sügelust, põletustunnet või teisi tupe ebamugavusi, siis peaksite nende probleemide püsimise korral pöörduma arsti poole. Ärge häbenege – mida rohkem informatsiooni oma arstile annate, seda lihtsam on tal korrektselt probleemi diagnoosida.

Teie arst võib teha vaagna läbivaatuse, mille kaudu on neil võimalus visuaalselt uurida teie tuppe ja emakakaela. Teie arst võib võtta ka proovi teie tupeseinalt, et kontrollida mikroskoobi abil erinevate infektsioonide tunnuseid. Protseduur ei ole valus, kuigi võib olla ebamugav, mistõttu hingake sügavalt sisse ja lõdvestuge niipalju, kui võimalik.

Teine test, mida teie arst veel võib läbi viia, on KOH-test, kus pannakse tilk kaaliumhüdroksiidi teie eritise proovi sisse. Bakteriaalse infektsiooni korral tekib kalalõhn, mis kinnitab diagnoosi. Teine tunnus, mis võib kinnitada seda diagnoosi on 4,5-st kõrgem vaginaalse pH tase.

Bakteriaalse vaginoosi ravimine

Ligi 30% infektsioonidest lahenevad tänu kaitsemehhanismidele iseenesest. Kui aga ülaltoodud sümptomid paari päeva jooksul ei kao, siis on vaja sobivat ravi, seda eriti raseduse ajal. Kuigi on olemas ka teisi ravimise võimalusi peale antibiootikumide, siis kõige tõenäolisemalt kirjutab teia arst BV ravimiseks välja just antibiootikumid.

Kõige levinum antibiootikumi raviskeem sisaldab:

  • Metronidasooli* tabletid või vaginaalgeel
  • Klindamütsiini** tabletid, tupekreem või vaginaalküünlad
  • Tinidasooli* tabletid

* Hoiduge alkoholi tarvitamisest antibiootikumi ravi ajal ning 24h peale viimase tableti võtmist, et vätida iiveldust või kõhuvalu.

** Klindamütsiin kreem ja raviküünlad võivad latekskondoome muuta hapramaks kuni 5 päeva peale kasutamist.

Peale eelmainitud kõrvaltoimete võivad antibiootikumid häirida kasulikku tupe floorat, mis võib viia tupeseene või bakteriaalse vaginoosi tekkimiseni. Antibiootikumide tarvitamise ajal või selle järgselt parandage oma kasulikku vaginaalfloorat (laktobatsille) kasutades prebiootikume, mis aitavad stimuleerida heade bakterite kasvu ja hoida teie tuppe tasakaalus ja tervena.

Antibiootikumide alternatiivina on olemas looduslikud tooted, mis taastavad tupe pH taseme praktiliselt kõrvaltoimeid omamata. Need aitavad headel bakteritel taastada tupe keskkonna floora tasakaalu.


"Antibiootikumide alternatiivina on olemas looduslikud tooted, mis taastavad tupe pH taseme praktiliselt kõrvaltoimeid omamata. Need aitavad headel bakteritel taastada tupe keskkonna floora tasakaalu."